AprilsLevandulou - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Apríl - máj s levanduľou

Levanduľa ako trvácipoloker dobre znáša zimy. Medzi najviac rozšírené levandule u nás patrí levanduľa lekárska (nazývaná aj levanduľa francúzska), levandula grosso, (nazývaná aj levanduľa anglická), či  lavandula x intermedia (nazývaná aj ako hybridná) so zimami v našich zemepisných šírkach problém nemá a netreba im venovať špeciálnu starostlivosť. To platí samozrejme ak sú zasadené na vhodnom mieste. Niektoré iné druhy napr. levanduľa španielska (lavandula stoechas) je však potrebné na zimu umiestniť v zimnej záhrade alebo v byte či dome na chladnejších miestach alebo minimálne prikryť, ak nie je možnosť ich preniesť dovnútra.


Apríl je čas, kedy už po odznení nočných mrazov (ak prezimovali dnu v kvetináči), je možné ich vyniesť von. Koniec apríla a začiatok mája je vhodný čas aj na zastrihnutie, ak ste to na jeseň neurobili. Pri zastrihávaní ich tvarujte do pologule, ale nezastrihávajte do zdrevnatenej časti. Častou chybou mnohých pestovateľov je, že na jar ju zastrihnú na výšku cca 5 - 7 cm nad zemou (pri starších rastlinách to znamená zastrihnutie až do dreva) a čudujú sa, prečo vyzerajú levandule na fotografiách tak bohato a husto, kým ich rastlina nie je v   
na obr. Lavandula Stoechas
                 takej kondícii. Je to aj preto, že už nestihne do leta tak husto rozkvitnúť.

Pamätajte aj na to, ak máte levanduľu cez leto v keramickom kvetináči na slnku, počas leta potrebuje viac závlahy ako keby bola v umelohmotnom, pretože keramický obal viac rozžeravý v lete pôdu, do ktorej je zasadená.

Ak máte malé sadenice a chcete ich zaletniť v záhrade, v druhej polovici apríla ich môžete vyniesť von v nádobách. Koncom apríla, keď ešte nie je také ostré slnko
, nespáli im to listy. Spočiatku ich nechajte pod tieňom a dbajte na to, aby pôda okoli nich bola vhlhká. A to napriek tomu, že dobre znášajú suchá, mladé jednoročné rastliny potrebujú dostatok vlahy.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky