Faq1 - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 

Pripravili sme zbierku vašich najčastejších otázok.

Sme príjemne prekvapení, ako často dostávame od vás e-maily s otázkami ohľadne levandúľ ich výzoru, pestovania, či starostlivosti o ne. Snažíme sa odpovedať promptne, ak nás čas pustí, avšak nie vždy sa to dá. Otázky sa často opakujú, sú podobné alebo aj rovnaké, a tak k odpovediam pripájame aj prosbu o to, aby ste ich (pokiaľ je to možné) zadávali predovšetkým cez Facebook,  www.facebook.com/nasalevandula nakoľko ho používame namiesto vlastného fóra.
Ako sme spomenuli vyššie, otázky sa mnohokrát opakujú a tak sme sa rozhodli, že ich postupne spracujeme do kytičky a uverejníme na stránke.
Niektoré otázky sme spracovali ako samostané články, niektoré ešte pripravujeme. A na zopár nájdete odpovede nižšie. Otázky uverejňujeme v skrátenej forme. Otázky a odpovede budeme priebežne doplňať.

 


Kedy mám strihať levandule?

Pri sadení z odrezkov, na jar sadené sa odporúča vykonať rez v prvom roku na jeseň, nasledujúcu jar i jeseň, a potom každoročne 1-krát, najvhodnejšie na jeseň. Vtedy totiž môžete použiť odrezky i na jesennú výsadbu.
Ak ste levanduľu sadili na jeseň - pri tých, ktoré sa cez zimu ujmú, rez vykonáte na jar i jeseň a nasledujúce roky 1-krát ročne.
Pri vyspelých rastlinách stačí vykonať iba jesenný rez (t. j. 1-krát ročne). Platí však zásada, že ak ju chcete rozmnožiť z odrezkov až na jar, tak namiesto jesenného rezu vykonáte iba jarný. Vykonaním rezu na jeseň i na jar by ste oslabili rastlinu až príliš.
Drobná poznámka: pri veľkoplošnom pestovaní je bežné, že rez vykonávajú hneď pri žatve (zbere) v júni - auguste.


Dá sa pestovať levanduľa v črepníku?

Dá sa. Mali sme o tom aj článok na našej stránke. Dôležité je dodržanie zásady, že kvetináč musí byť umiestnený na slnku, resp. na mieste s dostatkom svetla. Na neskorú jeseň sa odporúča vykonať rez do výšky 1/3 zelených výhonkov a tvarovať do pologule. Na zimu ju umiestniť na chladnejšie miesto, ale pokiaľ je to možné s dostatkom svetla (napr.zimná záhrada).
Položená otázka ani nestojí tak, či ju vieme pestovať v črepníku, ale skôr či jej vieme zabezpečiť dostatočné množstvo svetla (ak je kvetináč v interiéri), resp. či máme vhodné miesto pre ňu, kde ju slnko príliš nerozpáli.


Prečo mi vyschla levanduľa v kvetináči, keď sa všeobecne tvrdí, že je suchomilná?

Pri pestovaní v kvetináči je to trocha špecifické. Mnohí pestovatelia si zakúpia krásny črepník, resp hlinený kvetináč, a dajú ho na slnko. Pri takomto čine je potrebné si však uvedomiť, že črepník, ak sa umiestni na slnko, znásobuje odparovanie vody a viac aj zohrieva pôdu.
Napriek tomu, že levanduľa nepotrebuje veľa vody, v črepníku na slnku je nutné ju za horúcich letných dní polievať, niekedy zalievať ráno aj večer, i keď veľa záleží od umiestnenia. Pri zalievaní je treba dbať na to, aby sa zalievala odstátou, nie studenou vodou, a vodu treba liať nie na listy, ale na pôdu ku korienkom. Prvým znakom nedostatku vody je jej vädnutie (viď. obr.).

Onedlho pokračujeme.



 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky