KontrolaZakorenenia - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Kontrola zakorenenia


Ak nás sledujete dlhšie, určite si pamätáte, ako sme tu rozdávali jednu radu za druhou ako sadiť levanduľu na jeseň z odrezkov. Našim prikrytým septembrovým sadeniciam síce neprospel skorý októbrový mráz, ale ak si pamätáte, následne celá jeseň a aj zima boli mierne. Tento rok na jar, i keď je iba marec, sme teplotne približne o mesiac vpred.


Predpovede počasia už nesľubujú mínusové nočné teploty. I keď podľa pranostiky končia mrazy až v máji (Pankrác, Servác, Bonifác), rozhodli sme sa,  že to riskneme a odkryjeme približne polovicu sadeníc.Sadenice boli sadené v ôsmich radoch vedľa seba. Zo severnej strany neboli chránené. Niektoré sadenice boli prikryté PET fľašami, niektoré sklenenými fľašami a niektoré neboli prikryté vôbec. Snažili sme sa neprikryté sadenice nechať uprostred (t.j. aby boli ako-tak chránené). Zemina sa zmiešala s malým množstvom piesku, resp.  v inej časti nebol piesok vôbec  
iba klasická záhradkárska zemina. Zakoreňovač sme nepoužili.

Všeobecne sa zdalo, že sadenice prikryté sklenenými fľašami boli vzhľadovo v lepšej kondícii ako tie prikryté PET fľašami. Našlo sa však niekoľko aj úplne suchých sadeníc, ale drvivá väčšina vyzerala presne ako v jeseni. Okrem toho, že sme ich odkryli, sme u niektorých skontrolovali aj to, či zapustili korene.

Viď krátke video

Ich vykopaním sme zistili, že ani vzhľadovo svieža sadenica neznamená, že zapustila korene. V niekoľkých prípadoch sa stalo, že sadenica vyzerala výborne, avšak nemala vôbec korene. Podľa nášho názoru mohlo k tomu dôjsť tak, že odrezok mal spodnú časť príliš zdrevnatenú a nezapustil korene, alebo sa korene porušili (odtrhli) pri vyberaní zo zeme.
Zhrnutie: Najlepšie zapustili korene tie odrezky, ktoré boli na jeseň odstrihnuté zo zelenej časti (t. j. ak spodná časť
nebola zdrevnatená) a zároveň boli zasadené do zeminy zmiešanej s pieskom a následne prikryté sklenenými fľašami. Pri tých, ktoré sme vytiahli a nemali korene, sme konce skrátili, opätovne odstránili jeden rad listov (čím sa vlastne skrátil odrezok), zasadili späť do piesku a prikryli.
Je jasné, že ak ich sadíte vo veľkom, nemôžete sadenie riešiť vyššie uvedeným spôsobom alebo kontrolou. Aj z tohto dôvodu je potrebné, aby odrezky (hlavne ich spodná časť) pri sadení nebola zdrevnatená. Je pravdepodobné, že ľahšie zapustia korene.


TIP: Ak si chcete zjednodušiť sadenie a disponujete skleníkom, odrezky si na jeseň môžete zastoknúť priamo do kvetináča, črepníka alebo kelímku od jogurtu, a nechať v skleníku buď v zemi alebo iba voľne položené. I to môže zvýšiť pravdepodobnosť zakorenenia.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky