- Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Levanduľa pestovaná na Slovensku


Pestujme levanduľu - nielen proti moliam.
Je to otrepaná fráza, ale je to pravda. V posledných rokoch zažíva levanduľa renesanciu a znovuobjavenie. Na základe vyjadrení viacerých renomovaných majiteľov kvetinárstiev i okrasných drevín je z roka na rok väčší dopyt po tejto rastline. “Je to niečo ako znovuobjavenie Ameriky. Vo všeobecnosti to ale platí o všetkých liečivých rastlinách, ktoré máme v predaji,” dodávajú jedným dychom.
Ten, kto ju raz ovonia, si jej arómu buď obľúbi alebo znenávidí. Nedá sa byť k nej ľahostajný. Našincov zaujíma predovšetkým informácia, či sa dá pestovať aj v našich podmienkach, resp. v byte. Určite áno, ale....až po dodržaní niekoľkých podmienok. Podmienky pestovania budú jasné každému, kto článok dočíta až do konca.

Prečo to "áno, ale"?
Už v základnej škole sme sa učili, že Slovensko je hornatá krajina nachádzajúca sa v miernom podnebnom pásme s pravidelným striedaním štyroch ročných období.  Napriek tomu sú značné rozdiely v počasí, ak porovnáme oblasti v Podunajskej nížine a pod Tatrami. Levanduli, ak je vysadená na vhodnom mieste, neuškodia naše mrazy, vydrží a dá sa pestovať aj v exteriéri.

Kde ju však zasadiť?
Levanduľa obľubuje slnko, z čoho teda vyplýva, že ju sadíme na miesta smerujúce na juh, juhozápad, prípadne juhovýchod. Pokiaľ máme možnosť, pestujeme ju na chránenom mieste zo severnej strany, niekde v závetrí chráneným domom, garážou, altánkom. Jednoducho aby nebola vystavená priamemu severnému vetru. Vhodným miestom je aj pozemok s klesajúcim južným smerom.  
V našich podmienkach je jej nepriateľom príliš veľa vlahy. Silný vietor či krupobitie v lete počas kvitnutia dokážu lámať kvety a stonky rastliny.

Čo potrebujeme pre úspešné pestovanie levandule?
Samotná rastlina nie je nenáročná na pôdu či vlahu. No ak je dáme presne takú, ako si vyžaduje,  odvďačí sa nám oveľa bohatším zakvitnutím. K jej špecifiku patrí napríklad aj to, že jej korienky zhnijú od nadbytočnej vlahy skôr, ako by sa  vysušila  (odumrela) v dôsledku sucha. (Je to podobné ako s akvarijnými rybičkami. Viac ich zdochne v dôsledku prekŕmenia ako od hladu.) Preto pri jej polievaní platí pravidlo: ak ju chceme poliať, najprv nech trpí suchom. Avšak tejto činnosti (polievaniu) sa v našich zemepisných šírkach u vyspelej rastline treba venovať iba vo výnimočných prípadoch. Kvet levandule bude počas dlhotrvajúcich suchých a teplých dní šíriť okolo seba svoju vôňu oveľa viac ako pri zatiahnutej oblohe za chladnejšieho dňa. Je to dané tým, že počas horúcich dní sa vonný olej viac ťahá od stoniek smerom hore ku kvetom. Obľubuje skôr kamenistú, vápenatú pôdu, v ktorej sa vlaha a nadbytočná voda rýchlo stratí. Netreba ju špeciálne prihnojovať. Ak však rok pred výsadbou prihnojíte miesta pestovania maštaľným hnojom, nič nepokazíte.

Čo ešte je dobré o nej vedieť.
Plne rozvinutá rastlina má rozšírený a dlhý koreňový systém. Jej korene môžu siahať až do hĺbky 3 - 4 metrov, preto je vhodná i na posilnenie menších svahov, pokiaľ sa vysádza vo veľkom. Pomáha tak čiastočne zabraňovať erózii pôdy. Aj vďaka takémuto hlbokému koreňovému systému sa v našich podmienkach stačí úplne spoľahnúť na prírodu z pohľadu zásobovania vodou. Zdravá rastlina má svieže stavanie a pevný výzor, stonky, resp. konce stoniek, kvety smerujú priamo, rovno. Ak je na pohľad iná, skleslá, zvädlá, niečo jej chýba.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky