Otazky - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 

Pripravili sme zbierku vašich najčastejších otázok.

Sme príjemne prekvapení, ako často dostávame od vás e-maily s otázkami ohľadne levandúľ ich výzoru, pestovania, či starostlivosti o ne. Snažíme sa odpovedať promptne, ak nás čas pustí, avšak nie vždy sa to dá. Otázky sa často opakujú, sú podobné alebo aj rovnaké, a tak k odpovediam pripájame aj prosbu o to, aby ste ich (pokiaľ je to možné) zadávali predovšetkým cez Facebook,  www.facebook.com/nasalevandula nakoľko ho používame namiesto vlastného fóra.
Ako sme spomenuli vyššie, otázky sa mnohokrát opakujú a tak sme sa rozhodli, že ich postupne spracujeme do kytičky a uverejníme na stránke.
Niektoré otázky sme spracovali ako samostané články, niektoré ešte pripravujeme. A na zopár nájdete odpovede nižšie. Otázky uverejňujeme v skrátenej forme. Otázky a odpovede budeme priebežne doplňať.

 


Kedy rozmnožovať levandule s najmenšou prácnosťou?

O rozmnožovaní sme toho popísali veľa, ale v krátkosti: Najvhodnejším obdobím je jeseň. Prečo práve jeseň? Okrem iného i z dôvodu dostupnosti odrezkov. Vykonáte rez na vlastnej levanduli a zostrihnuté odrezky použijete pre vlastné rozmnoženie. V jeseni je dostatok vlhkosti a prikrytie rastliny fľašou (PET alebo zaváraninovou) zabezpečí väčšiu odolnosť rastliny voči mrazom. Pre viac informácií si pozrite naše stránky, kde sme toho o tom popísali dosť.


Ako strihať levanduľu?

Pán zadávajúci otázku mal asi na mysli, ako vykonať rez levandúľ. Levanduľa je poloker a dá sa vcelku dobre tvarovať. Väčšinou sa odporúča strihať ju do tvaru pologule. Často sa však tvaruje aj ako strom. V spodnej časti sa udržiava holý kmeň a vyššie sa nechá rozrásť ako koruna stromu. Okrem prvých rokov úplne stačí rez vykonať jedenkrát ročne. A rez sa vykonáva do výšky 1/2, niekedy až 1/3 zelených výhonkov. Všeobecným pravidlom je, že sa nezastriháva do zdrevnatenej časti rastliny. Ale i v tomto prípade existujú výnimky. Napr. ak po oteplení na jar levanduľa nejaví známky prebúdz ania, nerašia sa nové výhonky (napr. existuje podozrenie vymrznutia), ako posledná pomoc pomôže extremný rez i do zdrevnatených častí rastliny, a to vo výške cca 8 - 10 cm nad zemou,  podľa možností do tvaru pologule. Tým, že ju radikálne zostrihneme, v niektorých prípadoch (ak nie je úplne vymznutá) môže rastlina aktivovať svoje skryté rezervy a môže začať rašiť nové výhonky. Treba ale rátať s tým, že v lete bude oveľa skromnejšie rozrastená.


Aké sú nebezpečenstvá pri pestovaní levandúľ, aké má jej pestovanie nevýhody?

S úsmevom na tvári môžem povedať, že v čase kvitnutia sú najväčším nebezpečenstvom pre kvitnúcu levanduľu okoloidúci ľudia, ktorí niekedy bez ostychu a hanby sa vrhnú a oberajú kvety.
Ale vážne, v čase kvitnutia jej stonky čnejúce na všetky strany môže lámať silný vietor alebo pri letných búrkach krupobitie.
Za daždivých, najmä dlhotrvajúcich daždivých  dní  môžu jej korienky zhniť v dôsledku nadmerného množstva vody. Výdatne sa robí zálievka iba pri jednoročných rastlinách, keď vzniká riziko spálenia ešte mladej rastliny.


Pri veľkých a studených zimách bez snehovej prikrývky je na Slovensku (a nielen u nás) vysoké riziko vymrznutia rastliny.

Ak je začiatok leta bohatý na dážď, môže sa na rastline vytvoriť bohatšia kulisa kvetov (dlhšie stonky, viacrozvetvení na niektorých druhoch), ale ak daždivé počasie pokračuje aj počas júna - júla, tak levanduľa bude strácať na vôni. Hlavne odrody, ktoré dozrievajú už v júni.


Kedy zbierať levanduľu?

Táto otázka je zložitá a odpoveď záleží od toho, pre aký účel bude levanduľa po zbere použitá. Podrobný článok je už v príprave.


Kedy a za akých podmienok vykonať zber kvetov?

Levanduľa sa zbiera výlučne po niekoľko dní trvajúcom teple, za horúceho dňa, čo je zvyčajne okolo obeda. V teple sa totiž vonné zložky hromadia najviac v kvetoch, v kvetnej časti. Podrobný článok je už v príprave.


Kedy mám strihať levandule?


Pri sadení z odrezkov, na jar sadené sa odporúča vykonať rez v prvom roku na jeseň, nasledujúcu jar i jeseň, a potom každoročne 1-krát, najvhodnejšie na jeseň. Vtedy totiž môžete použiť odrezky i na jesennú výsadbu.
Ak ste levanduľu sadili na jeseň - pri tých, ktoré sa cez zimu ujmú, rez vykonáte na jar i jeseň a nasledujúce roky 1-krát ročne.
Pri vyspelých rastlinách stačí vykonať iba jesenný rez (t. j. 1-krát ročne). Platí však zásada, že ak ju chcete rozmnožiť z odrezkov až na jar, tak namiesto jesenného rezu vykonáte iba jarný. Vykonaním rezu na jeseň i na jar by ste oslabili rastlinu až príliš.
Drobná poznámka: pri veľkoplošnom pestovaní je bežné, že rez vykonávajú hneď pri žatve (zbere) v júni - auguste.


Dá sa pestovať levanduľa v črepníku?

Dá sa. Mali sme o tom aj článok na našej stránke. Dôležité je dodržanie zásady, že kvetináč musí byť umiestnený na slnku, resp. na mieste s dostatkom svetla. Na neskorú jeseň sa odporúča vykonať rez do výšky 1/3 zelených výhonkov a tvarovať do pologule. Na zimu ju umiestniť na chladnejšie miesto, ale pokiaľ je to možné s dostatkom svetla (napr.zimná záhrada).
Položená otázka ani nestojí tak, či ju vieme pestovať v črepníku, ale skôr či jej vieme zabezpečiť dostatočné množstvo svetla (ak je kvetináč v interiéri), resp. či máme vhodné miesto pre ňu, kde ju slnko príliš nerozpáli.


Prečo mi vyschla levanduľa v kvetináči, keď sa všeobecne tvrdí, že je suchomilná?

Pri pestovaní v kvetináči je to trocha špecifické. Mnohí pestovatelia si zakúpia krásny črepník, resp hlinený kvetináč, a dajú ho na slnko. Pri takomto čine je potrebné si však uvedomiť, že črepník, ak sa umiestni na slnko, znásobuje odparovanie vody a viac aj zohrieva pôdu.
Napriek tomu, že levanduľa nepotrebuje veľa vody, v črepníku na slnku je nutné ju za horúcich letných dní polievať, niekedy zalievať ráno aj večer, i keď veľa záleží od umiestnenia. Pri zalievaní je treba dbať na to, aby sa zalievala odstátou, nie studenou vodou, a vodu treba liať nie na listy, ale na pôdu ku korienkom. Prvým znakom nedostatku vody je jej vädnutie (viď. obr.).

Onedlho pokračujeme.



 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky