RozmnozovanieOdrezkami - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Rozmnožovanie odrezkami.

Je to najviac rozšírený spôsob rozmnožovania. Pri tomto spôsobe máme na výber jarné alebo jesenné obdobie. Pri rozmnožovaní sa postupuje nasledovne. Odrezky vhodné na sadenie získame odstrihnutím cca 8 - 15 cm časti vetvičky (odrezku) z pôvodnej rastliny - viď obrázok.
Odborná literatúra uvádza protichodné informácie o tom, či odrezky na sadenie majú alebo nemajú mať zdrevnatenú stonku. Pri prvej verzii sa uvádza, že pri nezdrevnatenej stonke rastlinka zapustí korene z miesta, kde sa odstránili listy a pri druhom sa uvádza, že korene vzniknú v spodnej časti, kde nastal rez na zdrevnatenej časti stonky. Oboma spôsobmi však dosiahneme úspešnosť.


Postup.
Na odstrihnutej stonke (zdrevnatenej, nezdrevnatenej) sa odstránia posledné 2 - 3 rady listov a celá sa zastokne do zeminy. Niektorí pestovatelia nedajú dopustiť na použitie zakoreňovača. Nie je to však podmienka. Ak sadíme levanduľu takto, je väčšinou už teplo. Ako odrezky určené na výsadbu sa použijú nové výhonky, ktoré už rastlina pustila. Treba dbať, aby pôda nebola nikdy suchá. Najlepšie je takto pripravenú sadeničku neumiestniť na priamom slnku, ale v teple niekde v tieni. Priame dlhotrvajúce slnko by mladú rastlinu ešte bez korienkov mohlo spáliť. Po necelých dvoch mesiacoch by mala mať už vlastné korene. Takúto sadeničku je možné následne na jeseň umiestniť na jej definitívne miesto určenia. Pričom takúto mladú jednoročnú rastlinu pri ideálnych podmienkach (miesto výsadby chránené zo severnej strany, najlepšie svah smerujúci na juh) nie je potrebné na zimu ani prikrývať.
Aj pri sadení na jeseň sa preferuje rozmnožovanie odrezkami. Odrezky (výhonky) odstrihneme v dĺžke 8 - 10 cm z „materskej“ rastliny (tu je opäť polemické, či spodná časť stonky má alebo nemá byť zdrevnatená), umiestnime ju na miesto určenia v exteriéri. Vhodné obdobie je september
október, v prípade miernej jesene aj začiatok novembra. Môžeme ju prikryť hneď, alebo až pred príchodom nižších teplôt. Prikrývame ju buď čečinou, zaváraninovou fľašou alebo odrezanou PET fľašou zatlačenou do zeme a odkrývame ju až na jar, keď ani nočné teploty nie sú mínusové, resp. ojedinele maximálne  2 až 5 stupňov by jej nemalo uškodiť. Takto sadené odrezky majú skoro 100 %-nú úspešnosť zakorenenia.
Z jednej viacročnej vyspelej rastliny sa bez problémov dá odrezať aj necelá stovka vhodných výhonkov na zakorenenie. Avšak na ďalší rok na takejto rastline nečakajme bohapustú hustotu kvetov.

Na obr. je odrezok levandule so začínajúcim vznikom koreňov po 3 týždnoch od sadenia

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky