- Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Sadenie a pestovanie na Slovensku

Sadenie v črepníku vo vnútri či v exteriéri?  
V lete jej vyhovuje exteriér, kde má dostatok tepla a svetla. Ak sa ju rozhodneme sadiť (pestovať) v črepníku, vyberajme kvetináč priamo úmerný jej veľkosti. Niektoré druhy vyspelej 3 - 4 ročnej rastliny majú priemer aj 70 cm, s výhonkami stoniek a kvetov zaberajú aj 100 cm. V črepníku jej doprajeme viac vody ako keby bola sadená priamo v pôde. Platí však, že polievame až po dostatočne dlhom trvaní sucha, prípadne ak začína vädnúť.
Môžeme ju mať v kvetináči aj v byte, či dome a takto si rozvoniavať celý dom. Treba však mať na zreteli, že potrebuje dostatok svetla a tepla. Stačí, keď si na jar pozrieme v niektorých záhradkárskych obchodoch levandule, ktoré sa dostanú na pulty ako prvé. Zväčša sú zvädlé a majú slabú kondíciu. Avšak aj pri kúpe takýchto rastliniek sa po presadení a umiestnení na vhodné miesto behom týždňa - dvoch úplne zregenerujú.  

Čo s ňou na jeseň a v zime.
Levanduľa je stromovitý poloker, trvalka, ktorá sa po jeseni uloží na “zimný spánok”. Ak je v črepníku v lete na voľnom priestranstve, je vhodné sa o ňu starať podobne ako o ružu, t.j. zabaliť ju (obaliť sáčkom, vrecom a dať na viac chránené miesto). Pravdepodobnosť, že v kvetináči premrzne, je väčšia ako keď je iba voľne vysadená v záhrade. Ak ju pestujeme na juhu Slovenska,  tak bežné zimné mesiace vydrží aj v kvetináči v exteriéri. V žiadnom prípade by sme ju nemali vniesť na zimu do vykúreného bytu. Nad 15 - 18 stupňov sa “prebúdza” a začína púšťať výhonky. Pre nedostatok svetla by sa ale jej výhonky začali ťahať. Ak nemrzne, občas ju môžeme aj poliať.  

Ak je levanduľa sadená v exteriéri, pred samotným “zazimovaním” je vhodné vykonať jesenný rez v októbri, prípadne začiatkom novembra, aby bola pevnejšia a nelámala sa pod prikrývkou snehu. Všeobecne sa nemusí rezať, i keď sa to odporúča. Rezom rastlinu stimulujeme k hustejšiemu rastu vetvičiek, konárikov a v konečnom dôsledku tak poskytne bohatšiu nádielku kvetov na jar. Ak sa rez nevykonáva, rastlina postupne zospodu začína drevnatieť. Na zdrevnatenom mieste už iba výnimočne vypustí nové stonky či vetvičky.
Ak ju máme zasadenú v záhradke či na dvore, na zimu ju môžeme prikryť slamou alebo nahrnúť okolo nej trocha zeminy, aby sme takto chránili hlavnú stonku rastliny. Záleží na tom, kde ju pestujeme, na juhu či severe Slovenska, a tiež nakoľko je v závetrí. Aj na Slovensku sú miesta, kde ju za normálnych zimných období netreba zakrývať. Rastlina, či už s rezom alebo bez, bežne vydrží 15 - 20 rokov.

Ak na jar máme pocit, že vymrzla (je už teplo a nepúšťa nové výhonky), ako poslednú pomoc je možné vykonať radikálny rez až po zdrevnatené časti blízko zeme a tým stimulovať ešte niektoré životaschopné výhonky v jej zdrevnatenej časti.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky