- Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Sadenie na jeseň.


Druhou možnosťou výsadby z odrezkov je sadenie na jeseň. Vhodné je obdobie konca mesiaca september, október a za vhodného počasia i začiatok novembra. Postup je rovnaký ako pri jarnom sadení. Ak zmeškáme termín a sadíme neskôr, môžeme ju hneď prikryť fľašou a nechať ju prikrytú až do jari. Záleží na tom, či je jeseň vlhká, suchá, zimné mrazy nastúpia skôr alebo neskôr. Vo všeobecnosti platí, že jej treba pripraviť teplú a vlhkú mikroklímu na zakorenenie. Fľašu trocha zatlačíme do zeme, aby ju zimný vietor neprevrátil. Ak jesenné dažde absentujú, sem - tam sa môže poliať jej okolie bez toho, aby sme odňali, zdvihli fľašu do jari. Ak nemáme po ruke fľašu, môžeme ju prikryť aj hrubšou vrstvou vetvičiek z ihličnatých stromov a nechať ich tam až do jari.
Na jar ju odkrývame až vtedy, keď pomiznú aj nočné mínusové teploty. (Z vlastných skúseností viem, že jednorazové poklesy teplôt do -5 stupňov by nemali už odkrytej mladej, na jeseň sadenej rastlinke uškodiť.)
Oveľa nebezpečnejšie je, ak sa oteplí, rastlinka začne vypúšťať nové výhonky a potom nastane vyšší pokles teplôt. Krátkodobo by však aj takého výkyvy mala v našich podmienkach vydržať.
Za hlavnú nevýhodu jesennej výsadby môžeme považovať riziko skorého príchodu mrazov, t.j. ak si rastlinka nestihne zapustiť vlastné korene, cez zimu nám jednoducho vyschne a vymrzne.
Pri jesennej výsadbe nám odpadá všetka starostlivosť o sadeničku. Na jeseň je dostatok vlahy a teploty bežne vystupujú nad 18 - 20 stupňov, čo vyhovuje, pretože urýchľuje zapúšťanie korienkov.


Takto vyzerá na jeseň 2012 vysadená levanduľa , pred príchodom zimy.
Tá istá levanduľa na jar 2013 po odkrytí . Pri rastlinke je vidieť ešte stopy po fľaši ktorou bola zakrytá
V máji počas pri tvorení kvetov
Po zastrihnutí kvetov aby sa stimulovalo bohatšie rozvetvenie rastliny
Napriek tomu, že bola vysadená v minulom roku a na jar bola zastrihnutá už v prvom roku kvitne a bohato zhustnepo reze kvetov približne po 9 mesiacoch od vysadenia (júl 2013)
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky