StarostlivostORastlinu - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Starostlivosť o rastlinu


Samotná rastlina je nenáročná, ak však dodržíme pri jej pestovaní niekoľko špecifík, odvďačí sa výnimočne bohatou a nádhernou kulisou kvetov a vôní, ktorá nám spríjemní pobyt v byte či záhrade.

Pôda
Levanduľa je nenáročná na pôdu. Vo Francúzsku, ktoré patrí medzi najvýznamnejších pestovateľov levandule, sú polia, kde by možno nič iné ani nevyrástlo. Obľubuje kamenistú, priepustnú, ľahkú, vápnitú pôdu s dobrým odvodom vlahy. To, čo neznáša, je ťažká ílovitá pôda. Avšak aj v takejto pôde sa dá pestovať,  je potrebné ale počítať s tým, že v prípade dažďov bude takáto pôda dlhšie vlhká a riziko vyhnitia korienkov sa tomu úmerne zvýši.

Polievanie
S výnimkou mladej rastliny v prvom roku, resp. priesad, nie je levanduľa náročná na vodu a u nás nevyžaduje ani polievanie. Pri vyspelej rastline môže koreňový systém siahať až do hĺbky 3
4 metrov. V interiéri, resp. v črepníku by sa mala polievať pravidelne, avšak je treba dbať na to, aby sa nepreliala a jednoducho od vody nezhnila.


Interiér (kvetináč)

Odporúča sa na spodok uložiť drenážnu vrstvu, menšie kamienky, následne substrát. Nič však nepokazíme, ak namiesto substrátu dáme do kvetináča obyčajnú zeminu (pôdu) spred bytovky, poprípade pomiešanú s kamienkami (pieskom) a zabezpečíme, aby bol kvetináč na spodku deravý, aby mohla prípadná nadbytočná voda kde odtiecť. Nie veľmi jej vyhovuje kupovaná pôda pre sadenice, resp. takúto treba miešať s iným druhom pôdy, lebo je príliš “ľahká”. Vyvarujme sa však ílovitej alebo príliš „tvrdej“ pôde. V interiéri jej často chýba dostatok svetla a tak iba živorí a neprejaví sa v plnej kráse. Ďalšou chybou pri sadení v črepníku je nedostatok priestoru. Korene voľne sadenej levandule môžu dosahovať až do hĺbky štyroch metrov.
Exteriér (záhrada)
Je to teplomilná rastlina a uvíta sadenie na južnej strane, prípadne juhozápadnej. Alebo na miestach, kde má veľa svetla a slnka. Ak jej vieme zabezpečiť ochranu zo severnej strany (stromy, kríky, dom), behom 2 - 3 rokov sa pri minimálnej starostlivosti nádherne rozrastie. Ešte predtým, ako by sme spanikárili - je to ako strom, čiže nerozšíri sa ako burina alebo tráva. Rezom je možné ju tvarovať. Výborne sa hodí k ružiam, kde sa svojou vôňou postará o bezvoškovitosť ruží.

Prezimovanie
Ja ju mám v záhrade, kde nie je chránená zo severnej strany a ani pôda nie je najvhodnejšia (z časti som ju premiešal do hĺbky polovice rýľa s pieskom). Vydržala mi už dve zimy. Zvyknú ju však prikrývať čečinou, slamou alebo fóliou. Ak je rastlina v dobrej kondícii a nebývame niekde v dolinách alebo na severe Slovenska, nemal by byť s prezimovaním problém. Niektorí ho na jeseň trocha prikryjú (nie úplne) trochou pôdy chrániac tak časť spodných, už zdrevnatelých častí rastliny.  Sadenice (odrezky) vysadené v jeseni sa na prvú zimu odporúča zakryť PET alebo fľašou na zaváranie

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky