StrihanieLevandule - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Strihanie levandule


Po výbere umiestnenia patrí medzi najdôležitejšie veci. Keďže je to poloker, vetvy a konáriky sa podobajú na strom. Je ho možné tvarovať. Vo všeobecnosti platí pravidlo: na mladej rastline v prvom roku sa zreže vrch hneď, ako dosiahne približne 12 - 15 cm. Zväčša je to v mesiaci máj, ak bol sadený v predchádzajúcu jeseň. A to aj za cenu toho, že zrežeme aj vytvárajúci sa kvet. Tento rez popudí kvet k vytváraniu nových vetví, a tým vznikne hustejšia rastlina. Koniec koncov i tak zakvitne (pri jesennej výsadbe) koncom leta , začiatkom jesene, ibaže poskromnejšie. Levanduľa pri správnom strihaní a starostlivosti sa v plnej kráse prejaví v treťom
štvrtom roku od výsadby.

Ak sa nezreže rastlina, bude vyzerať asi takto :
Takto vyzerá rastlina počas rezu. Ľavá strana je už po reze, pravá
(horná) časť rastliny pred rezom.
Ak sa však zreže, výsledok bude takýto, Podľa možností striháme

do pologule.

Rezom sa docieli zvýšenie hustoty, čím vyššia hustota rastliny, tým väčšia a bohatšia bude kvetová kulisa. Pod každým listom sa vytvorí ďalšia stonka s kvetom. Pri reze/strihaní treba mať na pamäti, že zo zdrevnatenej časti už nevyrastie žiadny nový výhonok (aj keď sa niekedy nájdu výnimky).
Rezu sa netreba báť ani u mladých rastlín. Vtedy sa správne začína upravovať tvar rastliny.
Pri rastlinách v ďalších rokoch sa vykoná rez na jeseň. Pričom rezom neustále upravujeme aj tvar  rastliny. Tí bojazlivejší zostrihávajú na jar (v apríli/máji) približne polovicu. Tí odvážnejší až na jednu tretinu  z nezdrevnatenej časti výhonkov. Týmto sa zabezpečí hustejšia a v konečnom dôsledku bohatšia kvetová kulisa.
Levanduľa kvitne od konca júna do júla - augusta podľa druhu, resp. podľa toho, kedy nastúpila fáza rastu nových výhonkov a kedy sa uskutočnil jarný rez.


Pri jesennom reze, odstrihnuté odrezky môžeme použiť na sadenie.
Za horúcich slnečných dní za čiastočného kvitnutia sa robí zber kvetov, ktorý sa ďalej spracováva.

TIP: Ak zrežete kvety skoro a nevykonáte ďalší rez, je možné, že vám levanduľa zakvitne na neskorú jeseň ešte raz. Treba mať však na pamäti, že ak nebudeme vykonávať pravidelný rez, rastlina skôr zdrevnateje, behom 6-7 rokov. Ak kvety po zakvitnutí nezrežete, je celkom možné, že bude kvitnúť postupne až do skorej jesene. Na zimu je potrebné zrezať minimálne tie časti, na ktorých sa vytvoril kvet. Pri pestovaní v malom sa rez vykonáva v septembri.
Veľkopestovatelia  rez vykonávajú hneď pri zbere kvetov. Rez je však oveľa extrémnejší ako pri okrasnom pestovaní. Ak sa vykoná jesenný rez až v septembri, tak rastlina väčšinou už druhýkrát nezakvitne. Avšak pekne zhustne a na ďalší rok  sa odvďačí bohatším a hustejším vzhľadom. Jesenný rez sa okrem iného vykonáva aj z dôvodu zimy. Pod váhou snehovej pokrývky by sa totiž mohli tenké vetvičky rastliny zlomiť. Riziko lámania je veľké i na miestach so silným nárazovým vetrom.

Rastlina sa pri dobrej starostlivosti v lepšom prípade môže dožiť až 20 rokov. V maďarskej obci Tihany dokonca majú vraj záznam o až 80-ročnej rastline. Rastlina časom drevnatie, môže sa tiež stať, že sa z nej odlomí časť, ale žije ďalej.  Rez sa zvyčajne vykonáva do tvaru pologule, ale ako som už spomenul, rastlinu je možné tvarovať.
Upozornenie. U rastlinky v prvom roku zabudnite na to, že bude hneď bohato a husto kvitnúť. U rastliny v prvom roku je nadovšetko dôležitejšie urobiť správny rez.

Termíny mesiacov ako marec, apríl, máj a pod., je treba brať s rezervou. Vo významnej miere termín  závisí od miesta, kde je rastlina pestovaná. Iné to bude v Podunajskej nížine a iné pod Tatrami.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky