Tipy na maj - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Zopár  tipov na májHorúci máj nie je veľmi vyhovujúci na rozmnožovanie levandulí, ak sa však rozhodnete pre toto obdobie, máme pre vás niekoľko tipov
na úspešnú výsadbu. Máj je obdobím, kedy na väčšine územia Slovenska pominuli mrazy, a ak máte vlastné kríky levandulí, tie sa pravdepodobne rozrástli už natoľko, že z nich môžete použiť zopár odrezkov. V  priebehu mája totiž dochádza k veľmi rýchlemu rastu a rozvetveniu a zahusteniu rastliny. Nižšia uvedená rastlina je dvoročná (sadená na jeseň roka 2012)fotografia z apríla 2014                                              tá istá rastlina začiatkom mája 2014


Odrezky strihajte z dobre rozvetvených zdravých rastlín, ktoré majú dostatočne velké výhonky. Najlepšie z jedno- až dvojročných rastlín, pri  tých totiž dochádza k výraznejšej úprave vzhľadu a tvarovaniu.
D
bajte na dostatočnú dĺžku odrezkov, mali by mať minimálne 15 cm, (nakoĺko jarné odrezky rastlín sú krehkejšie)  a to napriek tomu, že aj z kratších dĺžok viete dosiahnuťdobrý výsledok.
A
k sa na vyhliadnutom odrezku už javí tvorba kvetu (viď obr. vrch odrezku), dĺžku merajte len po kvet, ten totiž treba odstrihnúť. Kvet sa odstriháva z dôvodu, aby odrezok všetku svoju silu sústredil na tvorbu koreňov, a nie na tvorbu kvetu.
V
o všeobecnosti platí, že jarný rez je možné vykonať až do dĺžky dvoch tretín pri dodržaní zásady, že spodná časť odrezku by nemala byť zdrevnatená, ale ani celkom jemná, zelenej farby.
J
e potrebné si uvedomiť, že odstrihnutím kvetu z odrezku (ak tam bol alebo sa začal tvoriť) spôsobíme, že odrezok už z hlavnej vetvy nebude rásť vyššie. Rásť bude už  len vytvorením nových výhonkov spod každého svojho lístka (tým sa vlastne celá rastlina  zahustí).
Z
o získaného odrezku odstránime spodné 1 -2 rady lístkov, ak je dĺžka dostatočná. Zostane na nej  asi 2 - 5 radov lístkov. Pri jarných odrezkoch sú rady lístkov vo väčšej vzdialenosti od seba. Odrezok zasadíme. Ak pravidelne navštevujete naše stránky, už viete, ako aj kde.
Z
asadený odrezok (kvetináč alebo priamo záhon) je vhodné zakryť aspoň na 4 týždne. Zakrýva sa predovšetkým pre zvýšenie vlhkosti, ktorá spolu s teplom podporuje tvorbu vzniku koreňov.
P
ôdu okolo odrezku udržujte stále vlhkú. Vlhkosť a teplota je dôležitý faktor pri zakorenení.
A
j po odrytí  rastliny po 4 týždňoch je potrebné udržiavať okolie rastlinky vlhké. Niekedy stačí polievať raz denne, ale možno budete musieť robiť zálievku ráno aj večer.
V
máji je vhodné obdobie aj na kontrolu v jeseni sadených odrezkov. Sústrediť sa treba hlavne na to či odrezky tvoria kvet. Ak áno pri tých odrezkoch treba ho odstrániť aby sa rastlina lepšie zahustila. (viď obrázok)


odrezok začal tvoriť kvet                                                      odrezok s ostráneným kvetom pre lepšie zahustenie


Levanduľa napriek tomu, že si nevyžaduje veľa vody, v prvom roku ju  musí mať dostatočné množstvo.

Ak máte dostatočný priestor, miesto sadenia odrezkov si podľa možnosti zvoľte také,  aby neboli na priamom slnku. Na priamom slnku ich totiž vystavujete nebezpečiu vyschnutia, či spálenia ostrím slnkom.
Pri na jar sadených odrezkoch toto riziko existuje až do jesene.

Ak pri odrezkoch sadených na jar (april - máj) si všimnete, že sa na nich tvoria kvety, odtrihnite ich, aby rastlina svoju energiu sústredila na tvorbu nových výhonkov, aby zahustla.

V prvom roku výsadby by ste sa mali starať o to, aby sa na
rastline žiaden kvet nevytvoril.

Literatúra uvádza bohaté kvitnutie od štvrtého leta. Ak ju dobre zastrihnete a ona zahustne, už koncom druhého, resp. v treťom roku sa vám odvďačí bohatou kulisou kvetov.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky