Hlavná ponuka:
Levanduľa – základné informácie o rastline
Levanduľa (latinsky lavandula) patrí do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae). Je to nízky trsovitý poloker. Je medonosná a na mnohých miestach sa pestuje aj pre okrasu, nielen pre liečivé účinky. V teplejších oblastiach Európy či Ázie ju môžeme zriedkavo nájsť aj ako divo rastúcu rastlinu. Pochádza z južnej časti Európy, z oblasti Stredozemného mora. Má zväčša tenké úzke listy pokryté jemnými chĺpkami, ktoré jej dodávajú mierne sivý nádych. Drobné kvety sú umiestnené na spodnej časti v riedkych a v hornej časti hustejších trsoch, sú usporiadané do koncových klasov. Obľubuje teplo a slnko. Má rada skôr kamenistú, ľahko priepustnú vápenatú pôdu. Nie je náročná na vodu a dobre znáša aj dlhotrvajúce suchá. Ak je pestovaná v lepších pôdach, odvďačí sa za to vyššími výnosmi kvetov, resp. oleja. Kvety má najčastejšie modrofialové či tmavo modré. Existuje však množstvo farebných odtieňov počnúc bielou cez žltú až po červenkastú či tmavofialovú. Lavandula angustifolia Mill je na Slovensku najrozšírenejšie pestovaná levanduľa. Je známa ako levanduľa úzkolistá, v Čechách ako levandule lékařská. Ľudovo ju nazývajú aj ako levanduľa obyčajná. resp. levanduľa pravá. Po anglicky English lavender alebo Common lavender. Okrem nej je rozšírená a pestovaná aj hybridná levanduľa (Lavandula X intermedia), ktorá je spontánnym hybridom Levandule angustofolie a Levandula latifolia.
Obe vyššie spomenuté odrody majú iné zloženie. Iba levanduľa úzkolistá sa používa na lekárske účely vo farmaceutickom priemysle.
Ich závislosť na svetle a teple ovplyvňuje aj kvalitu ich oleja. Hlavne preto sa pestujú na územiach s južným svahom, resp. v južnom smere.
Levanduľový olej obsahuje linalil acetat, linalool, geraniol, gafor, borneol, citronelol.
Účinky:
Priaznivo pôsobí aj pri neurasténii s polytopnými funkčnými ťažkosťami, hystérii, nespavosti a všetkých nervových predráždeniach. Používa sa pri migréne, má priaznivý účinok aj pri srdcových ťažkostiach. Zmierňuje koliky a bolesti. Podporuje trávenie a zvyšuje tvorbu žlče. Má spazmolytické účinky pri kŕčoch.
Účinné zložky silice uvoľňujú spazmy hladkého svalstva tráviaceho traktu a zlepšujú tak črevnú peristaltiku, ako aj odtok žlče do dvanástnika. Pre súčasný bakteriostatický účinok a povzbudenie tvorby tráviacich enzýmov sa levanduľa odporúča pri dyspepsiách a spomalenej peristaltike, kolikách a meteorizme. Má aj diuretické a celkové sedatívne účinky.
Izolovaná silica miernym dráždením vyvoláva sčervenanie pokožky a rozšírenie vlásočníc, čím napomáha reparačné procesy. Reflexnou cestou pôsobí aj v hlbšie uložených tkanivách a orgánoch, pričom sa prejavujú analgetizujúce účinky.
Kvet i vňať levandule sa uplatňuje predovšetkým ako nervínum, sedatívum, cholagogum a externé derivans.