Hlavná ponuka:
Ako a kedy robiť zber levandule ?
Máte v záhradke zopár levanduľových kríkov? A máte radi ich jemne prenikavú a dlhotrvajúcu charakteristickú vôňu? Chcete si ich vôňu uchovať dlho, aby ste si k nej mohli „privoňať “ aj v zime?
Ak ste odpovedali áno, tak čítajte ďalej a dozviete sa, kedy a ako robiť zber levandule, aby jej vôňa dlho vydržala.
Najhlavnejšími pravidlami pre zber je správne načasovanie a spôsob sušenia.
Zber.
Levanduľa sa zbiera po niekoľkodňových trvajúcich teplách. Teplo a horúčava napomáhajú rastline nahromadiť vonný olej v jej kvetoch. Zbiera sa na obed, v letných horúčavách v začiatkoch resp. za plného kvitnutia rastlín. Keďže rastlina kvitne postupne, je relatívne krátky čas na jej zber. Na Slovensku levanduľa kvitne podľa miesta pestovania a druhu od júna (lavandula angustifolia) do augusta (niektoré hybridné formy). Dĺžka zrezaných stopiek levandule je od 15 cm (lavandula angustifolia) do približne 25 cm pri niektorých hybridných formách. Levanduľu zrežeme buď záhradníckymi nožnicami alebo menším kosákom (ak robíme zber vo väčšom poprípade krovinorezom.). Následne zrezané stopky zviažeme do malej kytice a spevníme gumičkou (napr. z duše bicykla).
Ak zbierame kvet na olej -
Sušenie
Tieto malé kytičky zavesíme kvetmi nadol na vetrané, tmavé miesto. Ak sa levanduľa suší na tmavom mieste, tak si zachová svoju farbu. Ak chcete z levanduľových trsov očistiť samotné kvety (hrudky), je zbytočné ich zväzovať, a odporúča sa ich naukladať v tenkej vrstve na sitách, aby sa nezaparili.
Ak zbierame levanduľu napr. na veniec, je potrebné veniec uviť ešte z čerstvo natrhaných kvetov so stonkami a až následne dať sušiť.
Sušenie sa dá urýchliť aj sušením v sušičke, avšak je dôležité, aby samotná teplota prúdenia vzduchu nebola vyššia ako 33 -
Rozdiel medzi správne a nesprávne sušenou levanduľou môže byť obrovský, a to nielen v sile vône, ale aj vo výzore kytice.