Lavandula Angustifolia Felice - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Lavandula angustifolia Felice


Aj tento druh levandule, tak ako všetky, má rada slnečné a suché stanovište, dobre odvodnenú, stredne úrodnú alkalickú piesočnatú, až kamenistú pôdu. U nás rovnako ako Levandula Angustifolia officinalis (Levanduľa úzkolistá, ev. lekárska) dobre znáša mrazy. Samozrejme vo vyššie položených polohách na Slovensku existuje riziko, že pri holomrazoch vymrzne. V lete jej nevyhovuje vlhké, mokré podnebie. Kvôli svojej veľkosti je menej vhodná pre sadenie do skaliek Sivo-zelené lístie tvoria kompaktné vankúšiky, ktoré sú doplnené hojným počtom kvetov. Bohaté modré - až tmavomodré kvety sú veľmi atraktívne pre včely a motýle a vhodné na aranžovanie.   Pre svoj farebný odtieň sú vhodné aj ako pot pourri, resp. tento typ levandulí (angustifolia) sa častejšie používa na kulinárske účely.


Doba kvitnutia je od júna, avšak po nadobudnutí krásnej, modrej farby trvá hodný čas kým dôjde k jeho kvitnutiu. Tento druh patrí výškou medzi stredne vysoké cca 50-60 cm. Kvety so stonkami po zbere nemajú viac ako 20 cm, avšak ako je spomunuté vyššie svojou modrou farbou a vônou je niektorých štátoch veľmi
vyhľadávaná. Je vhodná na vytvorenie nízkeho živého plota. Rez po
druhom roku od vysadenia stačí vykonávať na jar, zväčša v apríli,
keď sa už začínajú tvoriť nové zelenkasté výhonky. Pri skoršom zostrihu kvetov sa môžeme u tohoto druhu dočkať aj jesenného kvitnutia.

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky