Lavandula X intermedia Edelweis - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 

Lavandula x intermedia "Edelweiss"


Lavandula x intermedia, na Slovensku nazývaná aj ako hybridná levanduľa (my ju na našej stránke časo uvádzame s názvom anglická levanduľa). patrí u nás pravdepodobne medzi najrozšírenejšia. Je dobre odolná voči mrazom. Prirodzený tvar strihania tohto druhu je pologuľa. Viacročná rastlina je vysoká 80 - 100 cm, priemer nezriedka presahuje aj 150 cm pri kvitnutí. Kvitnúce časti rastliny majú dĺžku 60 90 cm. Kvitnúca časť sa často delí, rozvetvuje. Listy má podlhovasté, v priemere 5 - 7 cm dlhé a necelý centimeter široké s jemnými chĺpkami, sivozelenkastej farby. Sú kopijovitého tvaru. Zo zostrihnutých kvetov sa bez problémov dá z nich vytvoriť bohatá kytica s dĺžkou 50 - 60 cm. Tento druh levandule netvorí semená, t. j. nie je možné ju rozmnožovať semienkami. Od svojho známejšieho "brata" Lavandula x intermedia sa líši iba farbou. Je snehobiela.
Rozmermi patrí medzi mohutnejšie druhy. V našich podmienkach kvitne približne v 2 - 3 júlovom týždni, resp pri skoršom zostrihu kvetov sa môžme dočkať aj jesenného zakvitnutia i keď v menšom rozsahu. Má vynikajúce vlastnosti, čo sa týka množstva vyťažiteľného oleja z nej. Za dobrých podmienok je možné získať 1 liter oleja už zo 60-65 kg kvetov. Olej získaný z hydridnej levandule sa používa v aromaterapii i masážach. Mnohí ju považujú omylom za pravú levanduľu hlavne kvôli jej rozmerom a bohatosti kvetov. Má oveľa silnejšiu a prenikavejšiu vôňu ako napr. levanduľa lekárska. (levandula angustifolia)


Droga (kvet) obsahuje silice, ktorého hlavnou zložkou je linalil acetát, linanlool. Okrem toho obsahuje gáfor, borneol, citronellol, geraniol, kumariny, flavonoidy a rôzne steroly. Nie je náročný na pôdne zloženie. Jedinou podmienkou je nepremokrenie pôdy. Hybridná levanduľa, ak je pestovaná v lepších pôdnych podmienkach, sa odvďačí vyšším výnosom kvetov. Pri pestovaní, resp. zasadení je potrebné mať na zreteli, že rastlina je svetlo a teplomilná. Miera slnečného svetla významne ovplyvňuje predovšetkým jej kvalitu oleja a silu vône. Je vhodná na vysádzanie ako živého plota. Od jesene 2015 môžete jej sadenice nájsť aj u nás v ponuke.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky