Lavandula x intermedia
Na Slovensku nazývaná aj ako hybridná levanduľa je u nás pravdepodobne najrozšírenejšia. Možno i kvôli dobrej odolnosti voči mrazom. Prirodzený tvar strihania tohto druhu je pologuľa. Viacročná rastlina je vysoká 80 - 100 cm, priemer nezriedka presahuje aj 150 cm pri kvitnutí. Kvitnúce časti rastliny majú dĺžku 60 – 90 cm. Kvitnúca časť sa často delí, rozvetvuje. Listy má podlhovasté, v priemere 5 - 7 cm dlhé a necelý centimeter široké s jemnými chĺpkami, sivozelenkastej farby. Sú kopijovitého tvaru. Zo zostrihnutých kvetov sa bez problémov sa z nich dá vytvoriť bohatá kytica s dĺžkou 50 - 60 cm. Tento druh levandule netvorí semená, t. j. nie je možné ju rozmnožovať semienkami.
Rozmermi patrí medzi najmohutnejšie druhy. V našich podmienkach kvitne približne v 2 - 3 júlovom týždni, resp pri skoršom zostrihu kvetov sa môžme dočkať aj jesenného zakvitnutia i keď v menšom rozsahu.
Tento druh je najvýnosnejší čo sa týka získania množstva oleja. Za dobrých podmienok je možné získať 1 liter oleja už zo 60 kg kvetov. Olej získaný z hydridnej levandule sa používa v aromaterapii i masážach. Mnohí ju považujú omylom za pravú levanduľu hlavne kvôli jej rozmerom a bohatosti kvetov. Má oveľa silnejšiu a prenikavejšiu vôňu ako napr. levanduľa lekárska.
Droga (kvet) obsahuje 0,9 – 9 % silice, ktorého hlavnou zložkou je linalil – acetát cca 7-30 % a linanlool cca 25 - 45 %. Okrem toho obsahuje gáfor, borneol, citronellol, geraniol, kumariny, flavonoidy a rôzne steroly. Nie je náročný na pôdne zloženie. Jedinou podmienkou je nepremokrenie pôdy. Hybridná levanduľa, ak je pestovaná v lepších pôdnych podmienkach, sa odvďačí vyšším výnosom kvetov. Pri pestovaní, resp. zasadení je potrebné mať na zreteli, že rastlina je svetlo a teplomilná. Miera slnečného svetla významne ovplyvňuje predovšetkým jej kvalitu oleja a silu vône.