LevndulovaEsencia - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 
 


Levanduľová esencia, či olej vyrobený za studena


Levanduľový macerát po našom povedané, náš podomácky vyrobený levanduľový olej za studena je vlastne bežný olej s vôňou levandule. Dôraz je na slove bežný olej.
Ako sa vyrába. Zväčša do bežného (čím menej výrazná vôňa a chuť oleja tým lepšie) oleja sa pridajú kvety levandulí ktoré po odstátí nadobudnú levanduľovú vôňu.
Postup : Do sklenenej fľaše, zväčša fľaša na zaváranie sa vložia kvety levandulí, (čím viac, tým lepšie) a zalejú sa olejom. Takto uzatvorenú fľašu necháme cca 7-10 slnečných dní na okne. Občas k večeru zamiešame, potrasieme obrátime fľašu. Zohriatím a schladzovaním sa z kvetov uvoľňuje olej. Zďaleka však nie všetky jeho zložky. Toto nazývame levanduľový macerát, alebo aj levanduľový olej získaný za studena. Po necelých dvoch týžňoch zlejeme a precedíme.

Účinok takéhoto oleja je iba taký, že má miernu levanduľovú vôňu. Samotná vôňa však nie je ani veľmi silná a je v porovnaní so silicou  iná. Je to ako keby ste porovnávali vonu levanduľových kvetov s vôňou levanduľovej silice. Sú iné-rôzne.
Avšak aj tento spôsob výroby oleja poteší a vie prevoňať dom. Jej hlavnou výhodou je, že ak Vám levanduľa rastie v záhradke, tak si takýto olej viete vyrobiť sami.


Levanduľová silica-esencia
Je to olej získaný parnou destiláciou levandulí, kedy uvoľňujúce čiastočky vodnej pary strhávajú so sebou silicu z levanduľový kvetov. Následná para sa schladí a v nádržke sa už olej a voda v kvapalnom stave oddelia od seba.

Niektorí predajcovia ešte túto vodu predávajú na kozmetické či hygienické účely nakoľko obsahuje ešte minimálne množstvo oleja.

Pri nákupe esencie je treba pozrieť si zloženie levanduľovej silice. Bežne pri nižších cenách sa môže stať je v pomere 80 % levanduľová silica 20% nejaký iný lacnejší olej. Samozrejme takýto olej je lacnejší. Nie je to chyba, len si treba uvedomiť že to už nie je leanduľová silica, ale zmiešané rozne oleje. Pri nákupe treba zvážiť aj tú skutočnosť či potrebujeme silicu (100% lev.) alebo či stačí levanduľový olej v nejakom pomere s iným olejom.
Olej získaný z rôznych odrôd levandule má rôznu cenu.

Poznámka... žiadny levanduľový olej sa nevyrába spôsobom, že sa semiačka, alebo rastlina či kvety levandule stláčajú a takto sa z nich „vyšťaví“ levanduľový olej.

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky